SPRING EXCELLENCE …

Szanowni Państwo,

W dniach 04-05.04.2025 r. W Lublinie odbyła się konferencja SPRING EXCELLENCE LUNG CANCER, THORACIC TUMOURS, AND GYNECOLOGICAL CENTERS SCHOOL.
Kongres umożliwił wymianę doświadczeń wśród specjalistów m.in. onkologii, radioterapii, ginekologii i położnictwa, patomorfologii łącząc zagadnienia dotyczące terapii nowotworów płuca oraz nowotworów ginekologicznych.

Dziękuję komitetowi organizacyjnemu za zaproszenie do wygłoszenia dwóch wykładów tym razem o tematyce ginekologicznej:
Miejsca radioterapii w leczeniu raka endometrium.
Miejsca radioterapii w leczeniu raka szyjki macicy.

Radioterapia/ radiochemioterapia + brachyterapia (radioterapia interwencyjna) w nowotworach szyjki macicy stanowi główną metodę terapeutyczną.
Według odświeżonych rekomendacji ESGO/ESTRO/ESP z 2023 roku ma ona najszersze zastosowanie i ma swój udział na każdym etapie leczenia. Dotyczy to również tzw. choroby oligometastatycznej (tzn. z niewielką ilością przerzutów gdzie wykorzystuje się dodatkowo radioterapię stereotaktyczna (SBRT/SRS), brachyterapię (radioterapię interwencyjną), jak również w sytuacji nawrotów po radioterapii (do tzw. reiradiacji głównie za pomocą brachyterapii (radioterapii interwencyjnej), radioterapii stereotaktycznej (SBRT/SRS).

Ogromnego znaczenia nabrała również diagnostyka nowej generacji w postaci badania PET/CT, które jest rekomendowane już od stopnia zaawansowania IB3 lub niższego w przypadku podejrzanego obrazu węzłów chłonnych w badaniach MRI/CT.

Aktualne rekomendacje ESGO/ESTRO/ESP z 2025 r. dotyczące raka trzonu macicy (zaprezentowane na tegorocznym kongresie ESGO) rekomendują radioterapię uzupełniającą według uaktualnionego podziału na grupy ryzyka.
Podstawowe znaczenie ma odpowiednia diagnostyka i charakterystyka molekularna tych nowotworów (absolutnie niezbędna do osiągnięcia optymalnych wyników terapii).
U pacjentek z rakiem trzonu macicy radioterapia jest rownież coraz szerzej rekomendowana w przypadku rozpoznania choroby oligometastatycznej oraz w terapii ew. nawrotów po radioterapii (reiradiacji) jak również u pacjentek niekwalifikujących się do zabiegu operacyjnego (tutaj również radioterapia to terapia radykalna z bardzo dobrymi wynikami).
Jedno jest pewne radioterapia w nowotworach ginekologicznych przeżywa rozkwit.
Nowoczesne techniki napromieniania/ adaptacyjna brachyterapia sterowana obrazem (IGABT)/ radioterapia stereotaktyczna (SBRT/SRS) umożliwiają optymalizację i poprawę rokowania również u pacjentek z wyższym zaawansowaniem choroby, chorobą przerzutową czy w przypadku nawrotów.
Gratulacje dla organizatorów oraz wszystkich wykładowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *