USG, jako pomoc przy kwalifikacji

Ultrasonografia/ USG, jako pomoc przy kwalifikacji do radioterapii nowotworów układu moczowo-płciowego.

Radioterapia interwencyjna/ brachyterapia przeżywa w ostatnich latach niesamowity rozkwit. Postęp ten jest związany z rozwojem technologicznym – nowoczesną aparaturą wykorzystywaną podczas zabiegów. Tworzymy zintegrowane hybrydowe sale zabiegowe, dzięki czemu jesteśmy w stanie wykonywać zabiegi śródtkankowe i śródoperacyjne w lokalizacjach, o których wcześniej nam się nie śniło. Przykładem mogą być skomplikowane zabiegi brachyterapii zmian nowotworowych zlokalizowanych w wątrobie, ale również wiele innych. Możliwości techniczne, które daje nam technologia są coraz większe. Wymaga to od nas ciągłego rozwoju i przesuwania/ forsowania barier, które przed nami stoją. Potrzebujemy dodatkowych umiejętności, z których wcześniej nie korzystaliśmy lub używaliśmy ich rzadko.

Jednym z takich narzędzi jest badanie ultrasonograficzne. Stanowi ono uzupełnienie narzędzi, z których korzystamy na co dzień czyniąc wielokrotnie nasze postępowanie i kwalifikacje, tuż przed zabiegiem, bardziej optymalnymi. Pozwala ono nam również dodatkowo w wybranych sytuacjach, w mniej skomplikowany sposób ocenić efekt terapeutyczny po przeprowadzonej radioterapii. Miałem przyjemność uczestniczyć w kursie organizowanym przez Roztoczańską Szkołę Ultrasonografii pt.: „Diagnostyka USG w urologii. TRUS. Kurs praktyczny dla początkujących i średniozaawansowanych”.
Umiejętności, które nabyłem pozwolą mi jeszcze lepiej optymalizować postępowanie terapeutyczne Pacjentów z nowotworami układu moczowo-płciowego.