Szanowni Państwo,
tegoroczny kongres europejskiego towarzystwa ginekologii onkologicznej (ESGO) odbywał się w dniach 20-23.02 w Rzymie.
Prawie 3000 uczestników i 1200 prezentowanych abstraktów zapewniło prawdziwie naukową ucztę.
Jest Nam niezmiernie miło, że mogliśmy zaprezentować wstępne wyniki Naszego opracowania dotyczącego reirradiacji (powtórnego napromieniania) pacjentek z wznowami nowotworów ginekologicznych przy użyciu radioterapii interwencyjnej (brachyterapii).
Temat bardzo trudny wymaga szerokiej współpracy interdyscyplinarnej szczególnie z ginekologami onkologicznymi tym bardziej cieszy mnie fakt, iż Nasza praca była multidyscyplinarna. Serdeczne podziękowania dla mojej Żony Pani dr n.med. Moniki Bilskiej i całego zespołu zaangażowanego dotychczas w realizację tego projektu
.

Nawroty w uprzednio napromienianych obszarach diagnozuje się u 4-30% pacjentek ze złośliwymi nowotworami ginekologicznymi. Zazwyczaj starsze pacjentki w gorszym stanie ogólnym nie są odpowiednimi kandydatkami do interwencji chirurgicznej lub terapii systemowej. Brachyterapia o wysokiej mocy dawki (HDR), znana również jako radioterapia interwencyjna (I-RT), jest metodą radioterapii, która umożliwia wysoce precyzyjne napromienianie dobrze zdefiniowanych, zwykle niewielkich nawrotów miejscowych.
Przy jej użyciu u Naszych pacjentek mediana czasu całkowitego przeżycia (OS) wyniosła 21 miesięcy. 6-miesięczny i 12-miesięczny OS wynosił odpowiednio 74% i 68%. Toksyczność ostra była ograniczona jedynie do stopni G1-G2 (o niewielkim nasileniu) i występowała u 80% pacjentek, głównie w obrębie błon śluzowych pochwy i skóry. Nie obserwowano toksyczności późnej.
Radioterapia interwencyjna (I-RT)/brachyterapia jest metodą miejscowego leczenia nowotworów, również tych które nawracają w obszarach poddanych wcześniejszemu napromienianiu. Pozwala ona osiągnąć skuteczną miejscową kontrolę guza przy minimalnej toksyczności leczenia. Dzięki temu jest odpowiednia i daje szansę na poprawę rokowania również pacjentek/ów w gorszym ogólnym stanie zdrowia, które mogą nie kwalifikować się do zabiegu chirurgicznego lub terapii systemowej.
W przypadku rozpoznania wznowy po przebytym napromienianiu, ponowne napromienianie (reirradiacja) jest możliwa w przypadku wielu nowotworów.
Każdy pacjent wymaga indywidualnej oceny, która powinna odbywać się w ośrodkach dysponujących najnowszą technologią, odpowiednim zapleczem sprzętowym (IGBT/MRI do planowania leczenia) oraz specjalistami z doświadczeniem w przeprowadzaniu tego typu zabiegów (zabiegi te są często bardziej skomplikowane, manualnie i sprzętowo wymagające).
Zapraszamy na konsultację pacjentki/ów u których postawiono taką diagnozę jak również na etapie pierwotnego leczenia.